Strona główna Dzisiaj jest: 5-12-2023, godzina 11:57:18

OPIS RASY

Airedale Terrier - jedna z ras psów, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych.Rasa ta powstała w drugiej połowie XIX wieku. Początkowo nazywała się Waterside Terrier, później - Bingley Terrier, a w końcu zmieniono jej nazwę na obecną, pochodzącą od doliny rzeki Aire w hrabstwie Yorkshire.
Dokładnie nie wiadomo jakich ras psów użyto podczas tworzenia Airedale Terrierów, ale najczęściej wymienia się: Otterhounda, Black and Tan Terriera, Collie oraz wiele różnych ras terierów.Psa tej rasy cechuje łatwość uczenia się, duża inteligencja oraz wrodzone zamiłowanie do wody, umiejętność pływania, a nawet nurkowania. Jest on dobrym stróżem i obrońcą.Początkowo wykorzystywany podczas polowań na wydry, lecz dzięki swojej wszechstronności sprawdza się w różnych dziedzinach myślistwa. Przy swoim dużym wzroście nie może być jednak norowcem.
Podczas obu wojen światowych pracował jako pies sanitarny i łącznościowy, teraz często używany w policji. Z racji spokojnego usposobienia (odziedziczonego prawdopodobnie po Collie) szkoli się je na przewodników dla niewidomych.
Oprócz tego Airedale Terriery doskonale sprawdzają się w psich sportach, wymagających dużej zwinności i posłuszeństwa.Psy te nie gubią włosów, jednak potrzebują regularnego trymowania. Jedna z niewielu ras, która nie została "skrzywiona" przez chodowców.